V predchádzajúcom článku sme písali o tom, čo všetko treba zvážiť pred kúpou novej strechy. V tom dnešnom si predstavíme jednotlivé druhy najpoužívanejších strešných krytín a povieme si o ich výhodách a nedostatkoch.

Keramická krytina

Hlina je považovaná za jeden z najstarších stavebných materiálov vôbec, a už od nepamäti sa využíva po celom svete. Najmä v oblasti striech patrí pálená škridla medzi najpoužívanejšie strešné krytiny. Zmes hliny, ílu a vody v kombinácii s modernými technologickými postupmi a vysokými teplotami pri výpale, dokážu ochrániť váš dom pred agresívnymi vplyvmi počasia po mnoho desaťročí. Výsledný produkt je nehorlavý, nenasiakavý, priedušný, dobre odvádza teplo aj vlhkosť a odolá aj silným mrazom. Životnosť keramickej krytiny pri správnej montáži je až 100 rokov.

Na trhu nájdete množstvo tvarov a farebných variácii, od klasických tehlových vlnoviek až po moderné ploché grafitové varianty. Na rozdiel od betónových škridiel sa farba nestrieka na povrch, ale pridáva sa do zmesy ešte pred výpalom. Tým sa dosiahne rovnomerný vzhľad a farebná stálosť bez degradácie v priebehu času.

Niektorí výrobcovia ponúkajú dodatočné povrchové úpravy vo forme engob alebo glazúr. Engoba je tenký povlak z prírodnej keramickej zmesi, ktorá zvýrazňuje farbu a zvyšuje jej ochranu pred UV žiarením. Glazúra pridá lesk a navyše škridlu dodatočne spevňuje a chráni.

Keramická škridla sa radí medzi ťažšie krytiny. Pred jej pokládkou treba počítať nielen s váhou samotnej krytiny, ale aj s prípadným snehom a tlakom pri silnom vetre. Oproti ľahším konkurentom však zaručuje vyššiu stabilitu a odolnosť aj v kritických situáciách. Dobrou voľbou sú škridly s dvojitou drážkou, ako napríklad Monza plus od nemeckej značky Röben. Vďaka tejto drážke má škridla premenlivú dĺžku krytia, čím sa uľahčuje pokládka a znižujú sa náklady na latovanie.

Pálenú strešnú krytinu je možné bezpečne použiť od sklonu 22°. Niektoré druhy sa dajú montovať aj pri nižšom sklone, sú však potrebné dodatočné technické úpravy ako plné debnenie a poistná hydroizolácia.

Betónová krytina

Betónu patrí vďaka jeho univerzálnemu využitiu stále prvá priečka medzi stavebnými materiálmi. Svoje stabilné miesto si našiel aj pri pokrývaní šikmých striech ako alternatíva k tradičným keramickým škridlám, ktoré zvykne imitovať ako tvarom, tak aj farebnými odtieňmi.

Betónové škridly sa vyrábajú z piesku, vody, portlandského cementu a oxidu železa, ktorý im dodáva farbu. Pri kvalitnejších škridlách sa stretnete aj s dodatočnou ochrannou vrstvou, ktorá upcháva prirodzené póry v betóne, znižuje tak jeho nasiakavosť, a chráni povrch pred usádzaním rôznych nečistôt alebo machu. Takúto vrstvu nájdete napríklad pri produktoch s označením Colorsystem, ktoré ponúka slovensky výrobca strešných krytín Terran. Ešte  kvalitnejšou úpravou je povrchová vrstva s pridaným silikátom, tvoriaca dokonale hladký povrch a ešte lepšiu ochranu farby. Takto ošetrené škridly nájdete pri produktoch s označením EVO od rovnakého výrobcu.

Životnosť betónových krytín je až 100 rokov. Na rozdiel od ostatných materiálov, betón časom zreje, čím sa ešte zvyšuje jeho pevnosť a odolnosť.

Plechová krytina

Plechové strešné krytiny sa tešia veľkej popularite najmä pre ich nízku hmotnosť, rýchlu montáž a možnosť ju montovať už od sklonu 7°. Váhovo sú niekoľkonásobne ľahšie ako betón či keramika, a preto sa po nich siaha pri rekonštrukciách starších domov, alebo zastrešení drevených chát či prístreškov. S nízkou hmotnosťou sú spojené aj nižšie náklady na samotný krov. Vďaka jej veľkej variabilite sa s plechovou krytinou často stretávame aj pri novostavbách. Napriek svojej nízkej hmotnosti poskytuje plechová strešná krytina spoľahlivú ochranu strechy aj v náročných klimatických podmienkach. Životnosť plechovej strechy sa odhaduje na 50 rokov. Avšak výber správneho materiálu a najmä správna montáž sú v tomto prípade mimoriadne dôležité.

Na trhu nájdete plechové krytiny v rôznych cenových reláciách – závisí od kvality a hrúbky plechu, ale najmä od hrúbky ochrannej vrstvy, ktorá sa môže pohybovať v rozmädzí od 25 až do 200µm (mikrónov). Vstupným materiálom je zväčša pozinkovaný oceľový plech, alebo titan-zinok, na ktorý sa pridávajú ďalšie ochranné vrstvy a povrchové úpravy – antikorózna vrstva, antikondenzačná vrstva, základný náter, vrchný lak a PVC fólia ktorá chráni pred poškriabaním.

Plechová krytina býva ošetrená antikoróznou úpravou, ani to však negarantuje úplnú ochranu pred hrdzou. Pri realizácii každej strechy je dôležitá precízna montáž – pri plechovej krytine to platí obzvlášť. Použitie správnych skrutiek, špeciálnych nástrojov na rezanie plechu a mimoriadna opatrnosť pri manipulácii alebo skladovanie sú veľmi dôležité.

Pri upevňovaní do latovania treba použiť skrutky s hliníkovou alebo pogumovanou podložkou, a tieto musia byť naskrutkované kolmo na povrch krytiny, aby sa zabránilo prieniku vody. Pri rezaní plechu si dajte pozor na odletujúce častice kovu – odporúčame použiť nožnice alebo vibračný nôž, pretože inak môže prísť k poškodeniu ochrannej PVC vrstvy a následnej tvorbe korózie. Plechové piliny sa taktiež môžu zapichnúť do podrážky topánok a následne poškriabať krytinu. Aj preto to, koľko vám plechová strecha vydrží, závisí do veľkej miery od montážnikov.

Plech sám o sebe má vysokú tepelnú vodivosť. Aby ste pod strechou dosiahli tú správnu klímu je potrebný správny návrh a realizácia tepelnoizolačných vrstiev v podobe tepelnej izolácie a paropriepustnej fólie. Pri väčších plochách treba pri montáži počítať s tepelnou rozťažnosťou plechu, inak bude pri náhlich zmenách teploty vydávať praskavé zvuky.

Plechová strešná krytina
Plechová strešná krytina

Asfaltový šindel

Ďalšou populárnou voľbou pri zastrešovaní je takzvaný “Kanadský šindel”. Ako už samotný názov napovedá, jeho pôvod môžeme nájsť v oblastiach s extrémnymi klimatickými podmienkami.

Nosnou a nenasiakavou zložkou šindlu je sklená rohož na ktorú sa nabaluje asfaltová vrstva s minerálnym posypom, ktorý krytine poskytuje ochranu pred UV žiarením a dodáva jej farbu. Asfaltový šindel je odolný voči krupobitiu, návalom snehu aj silnému vetru, dobre pohlcuje zvuk pri daždi a neusádza sa na ňom mach. Vďaka jeho elasticite a prilnavosti sa s ním dobre pracuje aj v zložitejších častiach strechy.

Asfaltový šindel
Asfaltový šindel

Tak ako plech, aj asfaltový šindel radíme k ľahkým strešným krytinám. Avšak pri šindli treba počítať s potrebným plným debnením, čím sa váha ktorú bude krov musieť udržať zvyšuje a zvyšujú sa aj náklady na krov.

Montáž asfaltového šindla je dobré realizovať pri teplotách ovzdušia medzi 15-25 °C, pretože pri nižších teplotách horšie chytá lepiaca vrstva, a pri vyšších asfalt mäkne. Mäknutie asfaltu má na vedomí aj častejšie problémy a rýchlejšiu degradáciu materiálu najmä na južne orientovaných častiach striech. Takisto sa treba pripraviť na to, že spočiatku bude po pokládke zo strechy po troškách opadávať granulovaná vrstva a zanášať odkvapy. Po rokoch začne šindel “plešatieť”, ako bude jeho vrchná vrstva ubúdať.

Asfaltový šindel patrí medzi lacnejšie riešenia a jeho životnosť býva v priemere 15 rokov. Tak ako pri iných krytinách, aj tu treba vybrať ten správny produkt a zabezpečiť odornú montáž.